PASAULES SADRAUDZĪBAS SKRĒJIENS
Uzmanību!
Sākot ar 2014. gadu skrējiena oficiālā mājaslapa tiek pārcelta uz:
http://www.peacerun.org/lv/
Šī gada 23. februārī Portugāles pilsētā Figueira da Foz aizsākās Pasaules Sadraudzības skrējiena (World Harmony Run) Eiropas posms, kura ietvaros daudznacionāla skrējēju komanda astoņu mēnešu garumā ar sadraudzības lāpu apceļos 45 Eiropas valstis, veicot ap 24 000 km garu distanci līdz Vīnei, kur 8. oktobrī būs šī gada skrējiena svinīgais finišs.
Šogad skrējiens svin savu 25. gadadienu, tāpēc visā pasaulē notiek dažādas aktivitātes, lai atzīmētu šī pasaulē garākā stafetes veida skrējiena jubileju. 2012. gada skrējiena pasākumi paralēli norit Ziemeļamerikā, Āzijā, Centrālajā un Dienvidamerikā, Āfrikā, Austrālijā un Jaunzēlandē, kopā apciemojot vairāk kā 100 valstis un veicot 70 000 km.
Kopš skrējiena aizsākšanās 1987. gadā, internacionālas skrējēju komandas ir apciemojušas vairāk kā 150 valstis, kopā veicot ap 500 000 km, kas ir līdzvērtīgs trīspadsmitkārtīgam zemeslodes apkārtmēram. Vienkāršā skrējiena vēsts - „Harmonija sākas ar mani” un „Tev pieder pirmais solis”– ir iedvesmojusi miljoniem cilvēku visā pasaulē.
2010. gadā internacionālā komanda Latvijā veica vairāk kā 300 km un ceļā pavadīja 4 dienas, ceļā satiekot un daloties ar lāpu vairāk kā ar 1500 cilvēkiem. 2012. gada maija beigās sadraudzības skrējiens “The World Harmony Run” Eiropas posma ietvaros jau 13. reizi viesosies arī Latvijā, svinot savu 20. gadadienu, kopš tas apciemoja mūsu valsti pirmo reizi 1993. gadā.
No 25. līdz 30. maijam Pasaules Sadraudzības skrējiena komanda sešu dienu laikā veiks gandrīz 500 km, nesot ceļojošās uguns siltumu maija beigās cauri Latvijai virzienā no Igaunijas uz Lietuvu.
Šis skrējiens ir kā simboliska vēsts ar skriešanas starpniecību paust vienotību un sadraudzību starp dažādu tautību un pārliecību cilvēkiem. Tas nav komerciāls vai politisks projekts, un tā organizatori darbojas uz brīvprātības principiem.
Savā ceļā Pasaules Sadraudzības skrējiens The World Harmony Run (www.worldharmonyrun.org) pieskaras miljonu cilvēku dzīvēm. Skrējēji apmeklē tūkstošiem apdzīvoto vietu un tiekas ar tūkstošiem vietējo iedzīvotāju, no rokas rokā nododot lāpu un daloties ar savu iedvesmu un sapni par labāku pasauli. Skrējēji apmeklē skolas, interešu un skrējēju klubus, kā arī vietējās un valsts varas institūcijas – visus, kas jūtas iedvesmoti tikties ar komandu un piedalīties savu iespēju robežās.
Skrējiena ceļā sportisti un nesportisti, bērni un vecāki, lieli un mazi tiekas, lai paskrietu kopā, nododot sadraudzības lāpu no rokas rokā, vai arī vienkārši paturētu rokās lāpu, paužot savu labo gribu labākai pasaulei.
Mēs dzīvojam laikā, kad tik ļoti ir svarīga draudzības saišu veidošana Eiropas un visas pasaules kopīgajās mājās. Skrējiens ir taustāma izpausme cilvēces nepieciešamībai pēc draudzības un sapratnes, un tas tiecas izcelt priekšplānā labo gribu starp cilvēkiem un nācijām. Tāpēc visdažādākie cilvēki piedalās šajā vēsturē garākajā un plašākajā stafetes veida skrējienā, kas iedibināts 1987. gadā. To iedvesmojis sportists, filozofs un mūziķis, UNESCO miera medaļas un Mahatmas Gandija miera balvas laureāts Šrī Činmojs (1931-2007), kurš patiesi ticēja tam, ka sports ir spēcīgs instruments pasaules harmonijas veicināšanā.
Skrējienam ir izteikuši atbalstu tādi pasaulē pazīstami cilvēki, kā Nelsons Mandela, Mihails Gorbačovs, Māte Terēze, Karls Lūiss. Dr. Deividsons Hepberns, UNESCO 35. ģenerālkonferences presidents, izteica savu atbalstu ar šādiem vārdiem: “Harmonijas skrējiena lāpa, kas tiek nodota no rokas rokā, ir iedrošinājusi miljoniem cilvēku visā pasaulē tiekties pēc pasaules vienotības un miera. ... Es novēlu jums panākumus jūsu centienos”.
Tas nav neviena pienākums ņemt dalību skrējienā. Skrējēju komandas biedri velta savus līdzekļus, laiku un labo gribu, lai paustu šo vienotības ideju un dalītos ar labāko, ko viņi var piedāvāt - ar skriešanas palīdzību. Tieši tāpat arī mums – sagaidītājiem – ir iespēja pasniegt labāko, kas ir mums, mūsu labo gribu, un dot mūsu Latvijas iedzīvotājiem iespēju kļūt par daļu no skrējiena un sajust sevi kā neatņemamu un neaizstājamu daļu no pasaules.
Skrējiena būtība ir savienot cilvēkus ar visām viņiem piemītošajām atšķirībām, un ļaut sajusties katram kā svarīgai un neatņemamai daļai no pasaules ģimenes. Skrējienam nav oficiālu lielu sponsoru, un tā mērķis nav kādu politisku vai reliģisku ideju propagandēšana, bet drīzāk šo atšķirību izlīdzināšana, parādot, ka savā būtībā mēs visi esam vienlīdzīgi, skaisti un ka katrs atsevišķi un visi kopā mēs tiecamies pēc miera un harmonijas savā starpā. Skrējiena dalībnieki nes savu labo gribu un dalās ar to ar ikvienu, ko satiek, un dod iespēju ikvienam ielikt kādu daļu no sevis šīs idejas veicināšanā.
Ikviens ir aicināts piedalīties savu iespēju robežās!
Ar skrējiena grafiku un karti iespējams iepazīties šinī mājas lapā.
Plānoto pieturvietu robežās aicināts piedalīties ir ikviens, tomēr, ja kāds vēlētos piedalīties ilgākā posmā, tas būtu jāsaskaņo ar skrējiena organizatoru komandu, ņemot vērā laika grafika intensitāti un skriešanas specifiku uz lielajiem ceļiem.
e-pasts: sadraudzibas.skrejiens [ at ] gmail [dot] com
Ar Cieņu,
Pasaules Sadraudzības skrējiena
Latvijas posma koordinatoru grupa
No 25. maija līdz 29.maijam 2012 starptautiska skrējēju komanda šķērsoja Latviju! Skatīt maršruta tabulu, vietas, attālumus un laikus
Seko skrējējiem cauri Eiropai!
Interaktīvs maršruta plāns WHR 2012 Eiropas Posmam:
Jaunākais Eiropas 2012. gada skrējiena maršruta plāns: Kura valsts ir nākamā?
Informācijai un jautājumiem: sadraudzibas.skrejiens [ at ] gmail [dot] com
Atskats uz 2010. gada skrējienu
No 2010.gada 10. septembra līdz 13. septembrim Latvijai cauri devās sadraudzības skrējiena The World Harmony Run Eiropas daudznacionālā komanda, kas no 25. februāra, kad skrējiens svinīgi startēja Dublinā, ar sadraudzības lāpu apceļo 49 Eiropas valstis. Tas ir nekomerciāls pasākums, kur vienojošais moments - ideja padarīt pasauli labāku un harmoniskāku.
Daudznacionālā komanda skrēja arī cauri Latvijai, kas nozīmē - ikviens Latvijas iedzīvotājs, sportists - nesportists, liels - mazs, vecs - jauns, ikviens, bez dalības maksas un īpašiem noteikumiem, varēja kļūt par šī globālā pasākuma - sadraudzības skrējiena The World Harmony Run dalībnieku.
Septiņu mēnešu laikā bija pārvarēti vairāk nekā 24 000 kilometru, un 27. septembrī komanda finišēs Maskavā. Šajā pašā dienā Maskavā finišēs arī skrējiena Āzijas atzars, kas savu ceļojumu uzsāka Japānā.
2010. gada skrējiena pasākumi paralēli noritēs arī ASV (kopskaitā 50 štati, 10 000 jūdzes), Centrālajā un Dienvidamerikā, kā arī Āfrikā, Austrālijā un Jaunzēlandē.
Kāpēc viņi to dara? Jautājums loģiski pragmātisks, atbilde - filozofiski sentimentāla. Tāpēc, ka sirds aicina. Kā intervijā teicis ukraiņu sportists Oļegs Ļebedjevs, kura dzīves jēga, meditācija un valoda ir skriešana: „Ja skrējējam jautātu - kāpēc viņš skrien, viņš paraustītu plecus, viņš nezinātu ko atbildēt. Taču dziļākajā būtībā viņš zina - skatuve jau uzcelta, lomas sadalītas un tev jānospēlē sava, cik vien labi tu to spēj.
Dažādas sejas un amati, sirds - viena
Skrējiena The World Harmony Run sadraudzības lāpu savās rokās ir turējuši daudzi pasaules līderi, populārākie - Kalkutas Māte Terēze, pāvests Jānis Pāvils II, prezidents Nelsons Mandela, prezidents Mihails Gorbačovs. Tie ir tikai daži vārdi, taču Šri Činmoja kustības piekritējus var satikt, visās pasaulēs valstīs (un tas nebūt nav pārspīlējums) un visdažādākajās aprindās. Kā zināms sirds visiem cilvēkiem ir vienas formas, un patiesais mērķis visas zemeslodes sirdīm, ikkatrai no septiņiem ar pusi miljardiem - arīdzan ir viens - būt laimīgai. Tā arī notiek Pasaules Sadraudzības Skrējiena organizācijas darbs - no sirds uz sirdi - tas ir brīvprātīgo kopums, ko iedvesmojis Šri Činmoja mierpilnas pasaules redzējums: katrā valstī ir koordinācijas grupas, kas sadarbojas ar vietējām skolām, sabiedriskajām un sporta organizācijām valsts un pilsētu vadītājiem un pašvaldībām, un arī komandas katrā valstī sastāv no brīvprātīgiem skrējējiem, kas savā ikdienā darbojas visdažādākajās dzīves sfērās, un tomēr, kuri nolēmuši veltīt savu laiku un spēku, lai nestu skrējiena ideju apkārt pasaulei. Šogad skrējiens ir UNESCO Starptautiskā kultūru satuvināšanas projekta oficiāls pārstāvis.
Vai TU piedalīsies?
Skrējiena starptautisko komandu Eiropā veido 10 - 14 skrējēji no dažādām valstīm, katrs komandas loceklis dienā noskrien 10 - 20 kilometrus. Gan šogad, gan iepriekšējos gados starptautiskajā komandā skrējiena Austrumeiropas un Ziemeļamerikas posmos piedalījās arī skrējēji no Latvijas. 2010. gadā skrējiena Balkānu posmā mēneša garumā devās divi Latvijas skrējēji, viens no viņiem - Pasaules Sadraudzības skrējiena Latvijas posma koordinators Gints Peleckis.Visbiežāk skrējiena pastāvīgie dalībnieki mainās, katrs noskrienot dažas nedēļas, taču gadās arī tā, ka tiek skrieti mēneši. Piemēram, austrietis Dipavadžans Renners, kurš ir Eiropas posma koordinators un komandas kapteinis, iepriekš ceļā ir pavadījis pat astoņus mēnešus. Šajā laikā pārvarot sevi, cilvēkam ir iespēja iekšēji augt un pārveidoties. Ceļā satikto cilvēku sajūsma, smaidi, jautājumi, pašceptie pīrāgi un ūdenskrūze - šie it kā mazie notikumi nes līdzi dzirkstošu prieku un ierosmi dalīties arī ar citiem.
Šogad jau divpadsmito reizi Latvija iekļausies šajā starptautiskajā projektā (ar entuziastu atbalstu pirmoreiz tas Latvijā notika 1993. gadā.) Šoruden sadraudzības lāpa sasniedza mūsu valsti piektdien 10. septembrī Igaunijas un Latvijas robežpunktā Moisakūlā. Skrējēju komandu veidoja ap 11 dalībniekiem no dažādām valstīm. Šoruden arī tu vari būt šī brīnumaina notikuma aktīvs dalībnieks, vai varbūt - uzmundrinošs aculiecinieks.
Tu vari nest lāpu pāris soļus, kvartālus vai kilometrus, tu vari pievienoties skrējienam Rūjienā, Valmierā, Cēsīs, Siguldā, Ādažos, Rīgā, Jelgavā, Elejā, Bauskā vai kaut kur pa ceļam.
Tu vari darīt to, ja vēlies. Tas nav komercpasākums, kur kāds ievāc tūkstošus, tas ir brīvas gribas un sirds aicinājums, kur balva ir prieks par šo vispasaules grandiozo vienotību mīlestībā.
Tas ir to vērts!!!
13. septembrī uz Latvijas un Lietuvas robežas Grenctālē Pasaules sadraudzības skrējienu sagaidīja lietuvieši.